• TEKSER ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Bu ipuçları Faturalarınıza İyi Gelecek!

Bu ipuçları Faturalarınıza İyi Gelecek!

Bu ipuçları Faturalarınıza İyi Gelecek!

Bu ipuçları Faturalarınıza İyi Gelecek!

Dünyanın son dönemlerdeki en önemli gündemlerinden biri olan küresel ısınma, yalnızca doğayı değil sebebi olan insanoğlunun sağlığını da olumsuz etkilemeye başladı. Doğal hayatta oluşan tahribat, salgın bir hastalık olarak karşısına çıktığı insanlığı gafil avladı ve herkesin yaşam alanlarını bir süreliğine yalnızca “ev” olarak belirledi.  

Hep birlikte sağlık başta olmak üzere sosyoloji ve psikoloji konuşmaya odaklandığımız şu günlerde bir yandan da evde daha fazla vakit geçirmeye devam ediyoruz. Evde harcadığımız bu süreler, aslında kaynak kullanımını da dikkate almamız gereken konuların arasına dahil ediyor. Özellikle harcadığımız su, elektrik gibi kaynaklar tek bir evden başlayıp genele de yayıldığı zaman küresel ısınmaya olan etkimizi pekiştiriyor. Bu nedenle bir yandan sağlığımıza dikkat ederken bir yandan da kaynaklarımızı verimli ve tasarruflu kullanmak büyük önem taşıyor.

Evimizde alacağımız basit ama etkili birkaç önlemle evde geçirdiğimiz uzun vakitlerde hem tasarruf yapabilir hem de dünyamızı koruyabiliriz.

El yıkamanın hayati öneme sahip olduğu günümüzde en çok kullandığımız kaynak su…

Ellerimizi yıkarken, musluklarımızı kapalı tutarak litrelerce sudan tasarruf ediyoruz. Tabii ki yalnızca ellerimizi yıkarken değil bununla birlikte dişlerimizi fırçalarken, tıraş olurken ve duşta saçlarımızı şampuanlarken de suyu kapattığımızdan emin olmalıyız. Bununla birlikte bulaşıklarımızı biriktirerek makinede yıkamak, sifonu gereksiz yere kullanmamak, damlatan musluklarımızı tamir ettirmek ve duş başlıklarımızın su basıncını ayarlamak yine önümüzdeki yaz ayları ve geleceğimizi düşünerek alabileceğimiz basit ama bir o kadar da etkili önlemler arasında yer alıyor.

Öte yandan, gelişen teknolojiyle birlikte elektronik cihazlarımızda da bir devrim yaşıyoruz. Artık birçok cihazımız ciddi oranda enerji tasarrufu sağlayan teknolojilere sahip. Yine de enerji tasarrufunda kendimizi bu cihazlara emanet etmemiz yeterli tasarrufu elde etmemizi sağlamıyor.

Öncelikle evlerimizde kullandığımız tüm cihazların A sınıfı enerji grubundan olması önem taşıyor. Bu cihazlar, her zaman için daha fazla enerji tasarrufu yapmamızı sağlıyor ancak tasarruf bu kadarıyla da sınırlı kalmıyor. Yine birkaç önlem daha alarak elektrikli aletlerimizi daha verimli kullanabilir ve elektrik faturamızı da bir o kadar azaltabiliriz.

Örneğin; havalar giderek ısınıyor ve önümüzdeki günlerde evlerimizdeki klimaları daha sık kullanacağız. Klima kullanımında dikkate alacağımız birkaç detay ile hem ortam konforunu istediğimiz gibi sağlayabilir hem de faturalarımızdaki artışı engelleyebiliriz. Öncelikle uzun ve zorlu bir kış mevsiminden çıkan klimalarınızın her cihazda olduğu gibi kapsamlı bir bakıma ihtiyacı var. Teknik servis tarafından düzenli olarak yapılacak klima bakımları klimalarınızın daha verimli çalışmasını sağlarken bakımsızlıktan kaynaklanabilecek ekstra enerji harcamalarının da önüne geçecektir. Genel cihaz bakımının yanı sıra klima filtrelerinin bakımı da büyük önem taşıyor. Su ile yıkanarak temizlenebilen klima filtresine sahipseniz mutlaka düzenli olarak bu temizliği yapmalısınız. Yapacağınız filtre temizliği cihazınızın ısıtma ve soğutma performansını yükseltir. Ayrıca kir ve mikropların oluşturabileceği kötü kokuları önler ve odadaki havanın daima temiz kalmasını sağlar.

Güzel bir bakımın ardından sıra geldi klimalarınızın doğru bir şekilde kullanılmasına. Teknik bakım kadar doğru kullanılan klimalar da ay sonunda gelecek elektrik faturanızın gereksiz yere yükselmesini engelleyecektir. Doğru kullanım kapsamında dikkat etmeniz gereken ilk nokta klimalarınızın çalıştığı sıcaklık. Her ne kadar herkesin konfor sıcaklığı farklı olsa da 22-25 derece arasındaki sıcaklıklar ideal ortam sıcaklıkları olarak bilinir. Önemli olan dış hava sıcaklığına uygun olarak ortamdaki havanın sıcaklığını kademeli olarak konfor sıcaklığına getirmektir. Örneğin dışarıda hava 30°C’yken ortam sıcaklığını hızlıca soğusun diye 18°C’ye ayarlamak klimanızın çok yüksek performansla çalışmak zorunda kalmasına neden olur ve dolayısıyla bu da elektrik sarfiyatındaki bir artışı beraberinde getirir. Oysa ortam sıcaklığı kademeli olarak örneğin önce 25°C’ye sonra 22°C’ye çekilirse yüksek oranda bir elektrik sarfiyatının önüne geçilebilir.

Bununla birlikte evdeki diğer cihazlarımızda da alacağımız aşağıdaki önemler ile doğru bir enerji kullanımı sağlayabiliriz.

Servis Talep Formu